Výstava ZOOM

Vzdělávací centrum TEREZA je autorem unikátní výstavy na rozvoj vizuální gramotnosti a kritického myšlení, která učí děti, jak porozumět obrazovému materiálu a předcházet případné manipulaci. Výstava vznikla za finanční podpory Velvyslanectví USA v České republice a ve spolupráci se Světem techniky Ostrava, kde je také možno ji navštívit.
Více informací, kde navštívit výstavu.

PROČ neminout výstavu ZOOM?

Věděli jste, že až 80% toho, co se naučíme, závisí na zrakovém vjemu? Fotografie jsou běžnou součástí našeho života – nejen v rodinných albech, ale také v reklamě, médiích i na sociálních sítích. Stačí jedno kliknutí a obrázky můžeme šířit daleko za hranice našeho domova. A proto bychom se měli učit jim rozumět.

Úkolem naší výstavy je rozvíjet kritické myšlení a také vizuální gramotnost. Ta nám pomáhá uvědomit si, jak vnímáme obrázky, videa a další formy multimédií. Stejně jako text lze i obrázky používat různými způsoby. Nejsou vždy přesné, mohou být využity také ve špatném kontextu nebo pro manipulaci.

KOHO na výstavě rádi uvidíme?

Každého! Výstava Zoom je určena hlavně dětem ve věku 6-12 let, ale věříme, že zaujme i dospělé.

Hravou a zábavnou formou si zkuste číst fotografii a objevovat detaily. Odhalte skutečné příběhy fotografií a pracujte s vlastními emocemi. Pokuste se rozpoznat možnou manipulaci a rozvíjet mnohé další dovednosti. Na otázky, které vám v rámci výstavy pokládáme, neexistuje špatná odpověď. Ničeho se nebojte a objevujte, odhalujte, vnímejte a přemýšlejte.

Výstava je inspirovaná populární vzdělávací sérií The New York Times „What’s Going On in This Picture“.

PROČ název ZOOM?

Jednotlivá písmenka názvu výstavy slouží jako drobná nápověda k tomu, jak s fotkami zacházet – Zaměř svou pozornost! Objevuj detaily! Odhaluj příběhy! Mysli, jaký vliv mají fotky na Tebe! To je námět nejen pro expozici, ale i pro běžný život.

Chcete si výstavu i téma zažít více do hloubky?

Vytiskněte si naše pracovní listy k výstavě a vyrazte do Světa techniky na ZooM!